osde osde
Europejski Fundusz Społeczny
Aktualności
O projekcie
Dla Kandydatów i Uczestników
Do pobrania
Biuro projektu i kontakt z zespołem
Galerie

Przypominamy o zbliżającej się rekrutacji do projektu OSDE i oferowanych w jego ramach formach wsparcia (program stypendialny i zajęcia wyrównawcze). Dokumenty do wypełnienia można pobrać z poniższych linków:
  • formularz zgłoszeniowy do projektu (część 1) (część 2) (część 3) (część 4) (część 5)                                           (instrukcja wypełniania tutaj),
  • zgłoszenie do programu stypendialnego (pdf), ankieta (pdf)
  • zgłoszenie na zajęcia wyrównawcze (pdf).
Uprzemie prosimy o CZYTELNE wypełnianie formularzy niebieskim długopisem.
W związku z często powtarzającymi się zapytaniami o sprawy związane z udziałem w projekcie OSDE i korzystaniem z różnych form wsparcia opracowano "Często zadawane pytania" wraz z odpowiedziami (dostępny także jako pdf tutaj):
  1. NIE jestem studentem Wydziału Chemii UMCS. Czy mogę wziąć udział w projekcie Od studenta do eksperta – ochrona środowiska w praktyce? Nie. Projekt przeznaczony jest wyłącznie dla studentów Wydziału Chemii UMCS.
  2. Studiuję ZAOCZNIE chemię na UMCS. Czy mogę wziąć udział w projekcie Od studenta do eksperta – ochrona środowiska w praktyce? Nie. Projekt przeznaczony jest wyłącznie dla studentów studiów dziennych (stacjonarnych).
  3. Dostałam/em się na studia dzienne chemia/ochrona środowiska UMCS. Czy oznacza to, że automatycznie biorę udział w projekcie OSDE? Nie. Aby wziąć udział w projekcie OSDE trzeba wziąć udział w rekrutacji do projektu (zapisać się) i dostarczyć do biura projektu komplet poprawnie wypełnionych dokumentów (patrz pytanie 6).
  4. Jestem zainteresowany/a udziałem w projekcie. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do OSDE (kiedy będę mógł/mogła zapisać się do OSDE)? Rekrutacja do projektu rozpoczyna się w październiku, wraz z rokiem akademickim. Szczegółowy terminarz rekrutacji zostaje podany na stronie internetowej projektu (http://osde.umcs.lublin.pl, zakładka Aktualności) oraz na tablicy ogłoszeń projektu.
  5. Gdzie i kiedy mogę zdobyć więcej informacji na temat rekrutacji i projektu? Najbardziej aktualne informacje zawsze podawane są na stronie internetowej projektu: http://www.osde.umcs.lublin.pl i tablicy ogłoszeń projektu, znajdującej się na V piętrze budynku Dużej Chemii, obok pokoju 545, w którym mieści się biuro projektu. Prowadząc rekrutację zespół projektu organizuje spotkania, na których przedstawiane są wszystkie niezbędne informacje. Spotkania mają formę prelekcji i odbywają się w salach wykładowych Wydziału Chemii UMCS. Szczegółowe informacje o ich czasie i miejscu zostają podane na na stronie internetowej projektu oraz na tablicy ogłoszeń projektu.
  6. Jakie dokumenty i informacje są potrzebne, by zapisać się do projektu? Aby zapisać się do projektu konieczne jest prawidłowe i czytelne wypełnienie formularza zgłoszeniowego (do pobrania w biurze projektu lub ze strony www). W szczególności niezbędne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i prawidłowe wpisanie do formularza numeru albumu ze strony 1 indeksu. Formularz należy dostarczyć do biura projektu do dnia określonego w terminarzu rekrutacji. Konieczne i ważne jest także podanie aktualnego adresu e-mail oraz numeru telefonu.
  7. Skąd będę wiedzieć, że zostałem/am zakwalifikowany/a do udziału w OSDE? Po zakończeniu rekrutacji informacje o osobach zakwalifikowanych do udziału w projekcie dostępne są na tablicy ogłoszeń projektu. Jednocześnie na stronie internetowej projektu pojawia się ogłoszenie o dostępności rezultatów kwalifikacji.
  8. Często słyszę sformułowanie „forma wsparcia”. Co to takiego? Forma wsparcia to po prostu działanie, w jakim może wziąć udział student będący uczestnikiem projektu OSDE. Projekt OSDE oferuje studentom następujące formy wsparcia: program stypendialny (stypendia), zajęcia wyrównawcze z matematyki lub chemii, trening zdolności metapoznawczych (Trening Technik Pracy Umysłowej i Metod Uczenia się – w skrócie TTPU), wyjazdy na targi związane z ochroną środowiska i do zakładów przemysłowych, praktyki zawodowe, wyjazdy terenowe (monitoring i badania stanu środowiska), szkolenia prawno-administracyjne, szkolenia zawodowe.
  9. Zostałem/am zakwalifikowany/a do udziału w projekcie OSDE. Czy oznacza to, że automatycznie będę otrzymywać stypendium? Nie. Aby ubiegać się o stypendium należy wziąć udział w rekrutacji do programu stypendialnego (zgłosić się do programu stypendialnego).
  10. Kto może otrzymywać stypendium OSDE? Jak się o nie starać? O stypendium w projekcie OSDE może ubiegać się każdy jego uczestnik (student studiów stacjonarnych kierunku ochrona środowiska lub chemia UMCS zakwalifikowany do udziału w projekcie). Aby to zrobić należy wziąć udział w rekrutacji do programu stypendialnego (zapisać się do programu stypendialnego). Jego szczegółowy terminarz zostaje podany na stronie internetowej projektu oraz na tablicy ogłoszeń projektu. Udział w rekrutacji do programu stypendialnego polega na terminowym dostarczeniu do biura projektu prawidłowo i czytelnie wypełnionego zgłoszenia (do pobrania w biurze projektu). UWAGA! Konieczne jest posiadanie WŁASNEGO konta bankowego podanie jego aktualnego numeru (patrz pytanie 12).
  11. Skąd będę wiedzieć, że przyznano mi stypendium? Po zakończeniu rekrutacji informacje o tym, kto otrzyma stypendium, dostępne będą na tablicy ogłoszeń projektu. Jednocześnie na stronie internetowej projektu pojawi się ogłoszenie o dostępności rezultatów kwalifikacji.
  12. Hurra! będę otrzymywać stypendium! Gdzie mogę je odebrać? JEDYNYM sposobem przekazywania stypendium jest PRZELEW na wskazany rachunek (konto bankowe), dlatego NIEZBĘDNE jest prawidłowe wpisanie jego numeru na zgłoszeniu do programu stypendialnego. Właścicielem konta MUSI być osoba, której przyznano stypendium, NIE mogą być to rodzice, czy też krewni.
  13. Ubiegam się o stypendium Rektora za wyniki w nauce. Czy będę mógł/mogła ubiegać się o stypendium oferowane w ramach projektu OSDE? Tak. Stypendium w projekcie OSDE jest niezależne od innych rodzajów stypendiów.
  14. Wybieram się na urlop dziekański/zdrowotny. Czy w jego trakcie będę mógł/mogła otrzymywać stypendium projektu OSDE? Nie. Stypendium mogą pobierać tylko studenci uczestniczący w zajęciach w roku akademickim, na który zostało przyznane stypendium.
  15. Wybieram się na zagraniczną uczelnię w ramach wymiany międzynarodowej. Czy w trakcie pobytu za granicą będę mógł/mogła otrzymywać stypendium projektu OSDE? Tak, pod warunkiem, że celem wyjazdu jest studiowanie (nie praktyki lub wolontariat).
  16. Co oznacza regulaminowy zapis „Kandydat/kandydatka zakwalifikowany/a do udziału w projekcie, bez względu na to, czy został/a do niego zakwalifikowany/a po raz pierwszy, czy powrócił do projektu, może tylko raz w czasie trwania projektu skorzystać z określonej formy wsparcia.”? Zapis ten najlepiej wyjaśnić na przykładach:
    a) W zeszłym roku akademickim Iksiński studiował ochronę środowiska na UMCS (był studentem I roku I stopnia), brał udział w projekcie OSDE i otrzymywał stypendium, jednak zrezygnował ze studiów (został skreślony z listy studentów). W bieżącym roku akademickim Iksiński ponownie dostał się na ochronę środowiska, bierze udział w projekcie OSDE i ubiega się o stypendium. Czy ma szanse na przyznanie stypendium?
    Odpowiedź: NIE. Iksiński pobierał już raz stypendium na I roku I stopnia. Nie zostanie mu ono przyznane bez względu na to, czy obecnie studiuje ochronę środowiska, czy chemię. Jeśli w przyszłym roku akademickim Iksiński będzie studentem II roku I stopnia kierunku chemia/ochrona środowiska to będzie mógł ubiegać się o stypendium w projekcie OSDE.
    b) Igrekowicz jest studentem II roku I stopnia ochrony środowiska. W zeszłym roku akademickim uczęszczał na Trening Technik Pracy Umysłowej i Metod Uczenia się. Zajęcia spodobały mu się tak bardzo, że chciałby uczestniczyć w nich ponownie, by uzupełnić i utrwalić zdobyte umiejętności. Czy ma on szanse na ponowne uczestnictwo?
    Odpowiedź: NIE. Igrekowicz już raz korzystał z tej formy wsparcia.
  17. Chcę zapisać się na zajęcia wyrównawcze. Czy jednocześnie będę mógł/mogła otrzymywać stypendium projektu OSDE? Tak. Stypendium można pobierać niezależnie od tego, czy korzysta się z innych form wsparcia.
  18. Często nie chodzę na zajęcia. Czy mogę przez to utracić stypendium? Tak. Absencja na zajęciach dłuższa niż 6 tygodni powoduje utratę stypendium i grozi usunięciem z projektu bez możliwości ponownego zapisania się.
  19. Ubiegam się o przyjęcie na zajęcia wyrównawcze z chemii. Czy jednocześnie będę mógł/mogła ubiegać się o przyjęcie na zajęcia wyrównawcze z matematyki? Nie. W tym wypadku studenci mają wybór: matematyka ALBO chemia.
  20. Pobieram stypendium w ramach realizacji projektu OSDE (stypedium projektowe), jednakże podczas nauki musiałem/am starać się o warunkowe zaliczenie semestru/roku i otrzymałem/am odpowiedni wpis do indeksu (studiuję "warunkowo"). Czy w związku z tym mogę w dalszym ciągu otrzymywać stypendium? Nie. Osoby, którym wydano decyzję o warunkowym zezwoleniu na podjęcie studiów w następnym semestrze/roku i powtarzają przedmiot tracą prawo do pobierania stypendium.
  21. Brałem/am udział w jesiennym wyjeździe na targi POLEKO. Czy będę mógł/mogła wziąć udział w wiosennym wyjeździe na targi GREENPOWER (lub w inne, przewidziane programem wyjazdów miejsce)? Nie. Wyjazd jesienny oraz wiosenny są jedną formą wsparcia i tak jak to opisano w odpowiedzi na pytanie 16 podczas uczestnictwa w projekcie można tylko raz wziąć udział w danej formie wsparcia.
  22. Na zajęcia terenowe w semestrze letnim grupa A wyjeżdża w pierwszym terminie, zaś grupa B w drugim terminie. Zostałem zakwalifikowany/a do wzięcia udziału w pierwszym wyjeździe (grupa A), jednakże wyznaczony termin kompletnie mi nie pasuje. Czy w takiej sytuacji będę mógł/mogła uczestniczyć w drugim wyjeździe (grupa B) w ramach tej formy wsparcia (czy mogę zmienić grupę)? To zależy. Zmiana grupy możliwa jest tylko i wyłącznie na zasadzie "osoba za osobę". Należy w tym celu znaleźć osobę z grupy docelowej (tej, do której chcemy się przenieść), która zgodziłaby się na zamianę oraz dostarczyć do biura projektu czytelnie wypełniony i podpisany przez obydwie zainteresowane osoby formularz zmiany grupy (do pobrania w biurze projektu). W przypadku, jeśli w grupie docelowej pozostają wolne miejsca formularz zmiany grupy wypełnia tylko jedna osoba. Procedura ta odnosi się także do innych form wsparcia, w których istnieje więcej niż jedna grupa uczestników.
  23. Co muszę zrobić, aby uczestniczyć w wybranej przeze mnie formie wsparcia? Aby wziąć udział w wybranej formie wsparcia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do tejże formy wsparcia (dostępny w biurze projektu OSDE)  czasie określonym w terminarzu rekrutacji dla tej formy wsparcia. Terminarze rekrutacji zawsze podawane są na stronie internetowej projektu http://osde.umcs.lublin.pl (zakładka Aktualności), oraz na tablicy ogłoszeń projektu.
  24. W jakich miesiącach realizowane są poszczególne formy wsparcia? Orientacyjne terminy realizacji form wsparcia zebrano w tabeli poniżej. Zespół projektu OSDE zastrzega sobie prawo do wyznaczania i informowania o konkretnych datach oraz czasach realizacji poszczególnych form wsparcia w terminach do tego wyznaczonych.

osde osde