osde osde
Europejski Fundusz Społeczny
Aktualności
O projekcie
Dla Kandydatów i Uczestników
Do pobrania
Biuro projektu i kontakt z zespołem
Galerie

O projekcie
Celem głównym projektu „Od studenta do eksperta – ochrona środowiska w praktyce” (OSDE) jest wsparcie procesu dydaktycznego na kierunkach ochrona środowiska i chemia, poprzez uzupełnienie wiedzy studentów oraz zintegrowanie wiedzy teoretycznej z praktyką, co wpłynie na zwiększenie liczby absolwentów kierunków i ich szans na rynku pracy. Cele szczegółowe projektu OSDE to:

  • stworzenie systemu zachęt i wsparcia dla studentów na kierunku ochrona środowiska i chemia poprzez utworzenie programu stypendialnego,uzupełnienie wiedzy studentów z elementów matematyki i chemii ogólnej (zajęcia wyrównawcze),
  • zwiększenie umiejętności studentów z zakresu technik pracy umysłowej i metod uczenia się,
  • zwiększenie umiejętności i wiedzy z zakresu chemicznej kontroli stanu środowiska, rozpoznawania i oceny siedlisk oraz gatunków chronionych (zajęcia terenowe prowadzone na obszarach cennych przyrodniczo, takich jak Natura 2000),
  • stworzenie możliwości uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych przez praktyków i ekspertów z zakresu procedur administracyjnych, obowiązującego prawa, narzędzi zarządzania informacją o środowisku i chemikaliach,
  • stworzenie możliwości uczestnictwa w kursie z zakresu systemów zarządzania jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz środowiskiem prowadzonych przez ekspertów zewnętrznych,
  • zapoznanie studentów z ofertą pracodawców i wymaganiami rynku pracy,
  • stworzenie możliwości odbycia dwutygodniowych praktyk zawodowych w wybranych przedsiębiorstwach i urzędach.
Kto może wziąć udział w OSDE, co oferuje projekt?
Projekt OSDE rozpoczął się 1 września 2009r., zaś końcowy termin jego realizacji to 30 września 2015r. W projekcie mogą wziąć udział osoby studiujące stacjonarnie (studia dzienne) ochronę środowiska lub chemię na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie. W ramach projektu OSDE studentom różnych lat i stopni oferowane są następujące formy wsparcia:

Program stypendialny
, trwający przez cały czas realizacji projektu OSDE. Kierowany jest on do najlepszych studentów na kierunku ochrona środowiska lub chemia, rozpoczynających studia licencjackie w roku akademickim 2009/10 (lub później). W tabeli poniżej zestawiono liczby możliwych do zdobycia stypendiów na poszczególnych latach, w ramach czasowych Projektu OSDE, przy czym stypendium może pobierać maksymalnie 50% studentów na roku (wymaganie MNiSW).
Zajęcia wyrównawcze z matematyki lub chemii, realizowane w okresie październik-grudzień, w latach 2009-2014. Studenci mogą na nich uzupełnić wiedzę z zakresu matematyki (10 osób) lub chemii (10 osób), przy czym można korzystać ze wsparcia tylko w zakresie jednego, wybranego przedmiotu.

Trening technik pracy umysłowej to zajęcia realizowane w okresie styczeń-maj 2010-2015, wyrównujące szanse edukacyjne w zakresie umiejętności poznawczych i metapoznawczych. Są one adresowane do studentów studiów licencjackich ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych studentów I roku. Mają one na celu przygotowanie studentów do zdobywania, selekcjonowania, integracji, przetwarzania, zapamiętywania i prezentacji wiedzy. Zajęcia mają formę treningu realizowanego w trzech kameralnych, 10-osobowych grupach z wykorzystaniem metod aktywizujących.

Dla II roku I stopnia
Wyjazdy na imprezy targowe i do zakładów przemysłowych: jesień i wiosna 2009-2015. Udział w imprezach targowych i wystawach związanych z ochroną środowiska i chemią oraz wycieczki do zakładów przemysłowych stosujących nowoczesne rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i technologii chemicznych. W każdym z trzydniowych wyjazdów udział bierze po 25 osób (w sumie 50 uczestników), przy czym uczestnik może wybrać tylko jeden z wyjazdów. Pierwszeństwo mają najlepsi studenci. W planach między innymi Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO oraz rafineria Jedlicze.

Dla I roku II stopnia
Wyjazdy terenowe odbywające się wiosną (kwiecień-maj), w latach 2010-1015. Ich celem jest uzupełnienie programu studiów pod kątem badań chemicznego stanu środowiska, oraz rozpoznawania siedlisk i gatunków zwierząt chronionych – szerzej: pod kątem monitoringu przyrodniczego. Zajęcia odbywają się na obszarach cennych przyrodniczo, takich jak: Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy. W każdych ćwiczeniach, które bierze udział 40 studentów. Mają one formę czterodniowych wyjazdów, w każdym bierze udział po 20 osób. Dodatkowo jeden dzień poświęcony jest analizie próbek wód i/lub gruntów, czy też osadów w laboratorium.

Praktyki w wybranych przedsiębiorstwach realizowane w miesiącach czerwiec-wrzesień lat 2010–2015 i adresowane są do najlepszych studentów na roku. Odbywają się one w wybranych zakładach i urzędach zlokalizowanych w Lublinie, trwają dwa tygodnie (80 godzin). Działaniem tym obejmowanych jest 20 studentów rocznie. 

Dla II roku II stopnia
Szkolenie w zakresie stosowania i interpretacji wymogów bezpieczeństwa chemicznego i ochrony środowiska w administracji i przedsiębiorstwie kierowane jest do najlepszych studentów i prowadzone przez praktyków-specjalistów w danej dziedzinie. Zakres szkolenia został dostosowany do profilu studiowanego kierunku: program szkolenia 15-osobowej grupy studentów ochrony środowiska dotyczy wymogów ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym oraz zarządzania ochroną środowiska w przedsiębiorstwie i placówkach administracji szczebla samorządowego i rządowego, zaś program szkolenia 15-osobowej grupy studentów chemii dotyczy prawa i procedur postępowania z chemikaliami oraz nadawania, transportu i odbioru substancji niebezpiecznych. Czas trwania szkolenia wynosi 30 godzin dla każdej z grup.

Szkolenie z zakresu systemów zarządzania jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz środowiskiem także kierowane jest do najlepszych studentów. Odbywa się ono w 15-osobowych grupach i składa się z trzech modułów. Dwa pierwsze moduły („Pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania zgodnego z ISO 9001 (jakość), ISO 14001 i EMAS (środowisko), ISO 18001:2004, BS OHSAS 18001:2007 (bezpieczeństwo i higiena pracy)” oraz „Auditor wewnętrzny systemu zarządzania jakością zgodnego z ISO 17025:2005”) są wspólne dla grupy studentów ochrony środowiska i grupy studentów chemii. Trzeci moduł przeznaczony dla studentów ochrony środowiska nosi nazwę „Auditor wewnętrzny systemów zarządzania środowiskiem zgodnego z ISO 14001 i EMAS”, zaś trzeci moduł dla studentów chemii to „Opracowanie księgi jakości i księgi procedur zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2005 oraz wymogami PCA”. Łączny czas trwania szkolenia wynosi 60 godzin dla każdej grupy.

Warunki uczestnictwa w OSDE

W projekcie OSDE może wziąć udział każdy student studiujący stacjonarnie (studia dzienne) ochronę środowiska lub chemię na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie. Aby zapisać się do projektu konieczne jest dostarczenie do biura projektu prawidłowo wypełnionego i własnoręcznie podpisanego formularza zgłoszeniowego (do pobrania tutaj). Termin dostarczania zgłoszeń podawany jest na stronie internetowej projektu, tablicy ogłoszeń i plakatach rekrutacyjnych. Formularze zgłoszeniowe do projektu, programu stypendialnego i na zajęcia wyrównawcze można także pobrać biurze projektu od dnia rozpoczęcia roku akademickiego.

Biuro Projektu ”Od studenta do eksperta – ochrona środowiska w praktyce”
pl. M. Curie-Skłodowskiej 3, 20-031 Lublin
Wydział Chemii, budynek Dużej Chemii, pok. 545 (V piętro)
e-mail: biuro@osde.umcs.lublin.pl

tel. (81) 537 55 20


Regulaminy do pobrania:
Regulamin Udziału w Projekcie
(obowiązuje od 1 października 2012 r.)
Regulamin Programu stypendialnego
(obowiązuje od 1 października 2012 r.)
Regulamin praktyk zawodowych
(obowiązuje od 1 czerwca 2012 r.)

osde osde